Mezinárodní slavnosti tradičních řemesel na Akademii řemesel


Ve dnech 25. a 26. 6. 2018 se na Akademii řemesel – Zelený pruh v rámci Mezinárodní slavnosti tradičních řemesel konala série jednoduchých workshopů pro žáky základních škol. Na akci bylo realizováno celkem 18 různých workshopů, a to v následujícím složení:

- automechanik - poznávání dílů motoru

- strojník - ovládání bagru

- na zručnost - pletení košíků

- autoelektrikář - pájení plošných spojů

- tesař - zatloukání hřebíků, spojování dřeva vruty

- truhlář - ptačí krmítko, hoblování

- elektrikář - zapojení světelného obvodu a osvětlení LED pásky

- podlahář - sestavení vzoru podlahy dle předlohy

- malíř - válečkování a vzory podle šablon

- robotika - létání s drony

- instalatér - lisování, řezání závitů, polyfúzní svařování plastů

- strojní mechanik - opracování plechu a využití raznice s písmeny

- MSS - vrtání sádrokartonových desek

- zedník - zdění a lepení obkladu

- pokusy se světelnými paprsky

- kovář - kování na kovadlině

- kameník - tesání kamene

- čamburína

Akce se konala v souladu s realizací Krajského akčního plánu vzdělávání v hl. m. Praze a pomohla podpořit povědomí o odborném a polytechnickém vzdělávání v hlavním městě.

Propagační akci školy podpořili svou účastí i zahraniční hosté z odborné školy z Chorvatska (Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek) a představitelé Cechu strechárov Slovenska. Za odbornou veřejnost nechyběli ani představitelé Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR a mimopražští hosté s ukázkami dalších řemesel.

V průběhu akce nechybělo ani soutěžní klání žáků základních škol v řemeslné dovednostní soutěži. Soutěžní družstva byla sestavena ze žáků, kteří pravidelně v průběhu školního roku dochází do naší školy do tzv. Líhně zručnosti a učí se v odborně vybavené dílně ručně obrábět dřevo, kov a plasty za odborného dohledu našich učitelů praktického vyučování (letos proběhlo finále již 8. ročníku této řemeslné soutěže).

Tato aktivita byla realizována v rámci naplňování dílčího cíle A2.2 Krajského akčního plánu vzdělávání v hlavním městě Praze (KAP), a to konkrétně ve vztahu k intervenci Podpora polytechnického vzdělávání. 

Fotodokumentace: